poniedziałek, 16 września 2013

Małże
Małże zaliczamy do mięczaków.Muszla tych zwierzat składa sie z dwóch części.W Polsce spotykamy zarówno małże słodkowodne /skójka/jak i morskie /sercówka /.Małże zagrzebuja sie w mule na dnie zbiorników wodnych.Przez rurkę zwaną syfonem wypustowym pobierają wodę.Odcedzają z niej pokarm i odbierają tlen.Wuymiana gazowa odbywa się w skrzelach.Woda z wydalinami i dwutlenkiem węgla jest usuwana przez drugą rurkę -Syfon wypustowy.

niedziela, 15 września 2013

Ślimaki w zasadzie nie opanowały jedynie powietrza. Gromada niezwykle bogata w gatunki i bardzo zróżnicowana – zalicza się do niej około 105 tys. gatunków, z czego w Polsce występuje 6 gat. morskich oraz ok. 200 gat. lądowych i ok. 50 słodkowodnych[1]. W innych źródłach można trafić na dane mówiące o 43 tys. gatunków (z czego w Polsce występuje ok. 200 gatunków ślimaków, zarówno wodnych jak i lądowych), co stanowi 78% mięczaków[potrzebne źródło]. Większość gatunków żyje w morzu – zwykle charakteryzuje je bogactwo barw i kształtów, nie brak też słodkowodnych, ziemnowodnych i lądowych – wymagają zwykle dużej wilgotności środowiska. Wielkość osobników waha się od poniżej 1 mm do kilkudziesięciu centymetrów. Największa znaleziona muszla, należąca do Syrinx aruanus, mierzy 91 cm[2].

Ps.piszcie o czym wy chcieli byście się dowiedzieć w komentarzach

sobota, 14 września 2013

Lemury
Najbardziej zauważalną cechą Lemura jest jego ogon w kolorach czarnym i białym. Mają szare lub lekko różowo-brązowe plecy, brzuch biały. Twarz lemura jest także biała z widocznymi trójkątnymi plamkami wokół nosa i oczu.
Ciąża trwa około 4 miesiące, liczba potomstwa to 1 do 2 osobników.
Maksymalny wiek życia Lemura Katta to 33 lata, natomiast średnia długość życia to 27 lat samce i 30 lat samice.
Masa ciała Lemura Katta: 2.2 kg do 3.5kg. Długość ciała: 36cm do 460cm.
Żyją w grupach od 10 do 25 osobników.

Gdzie żyje?

Lemury Katta żyją w południowej i południowo zachodniej części Madagaskaru.
Lemury Katta większość czasu spędzają na drzewach.

Czym się żywi?

Lemury nie jadają mięsa, są roślinożercami: żywią się liśćmi, kwiatami, owocami. Zdarza się, że zjedzą takze owady.

Ciekawostki

Ogon Lemura Katta jest dłuższy niż jego ciało (długość 550cm – 640cm).



Fenek

Występuje na suchych i pustynnych terenach Półwyspu Arabskiego i północnej Afryki[3]. Będąc najmniejszym przedstawicielem rodziny psowatych, uchodzi za największego ssaka drapieżnego Sahary. Osiąga 30–40 cm długości, samce ważą ok. 1,5 kg, samice ok. 0,8 kg[4]. Ma charakterystyczne, duże uszy, dorastające do 5 cm, dzięki którym ma dobry słuch i może efektywnie chłodzić ciało. Fenek jest zwierzęciem nocnym, sypia w podziemnych norach. Odżywia się szarańczakami, chrząszczami, poluje także na ptaki i gryzonie.


Ruję odbywają zimą, ciąża trwa 50-55 dni, małe rodzą się w marcu lub kwietniu, 1-6 w miocie[4]. Ważą po 25-28 g i mierzą 10 cm długości, z czego połowa przypada na ogon. Początkowo srebrzysto-czarne, po 2 tygodniach zmieniają ubarwienie futra na beżowe, a w wieku 3 miesięcy uzyskują puszysty długi ogon z czarnym końcem oraz gęste, długie i jasnobrązowe futro typowe dla osobników dorosłych. Żyją do 10 lat w warunkach naturalnych, a w niewoli do 12 lat[4].
Inne[edytuj | edytuj kod źródłowy]

Fenki mają łagodne usposobienie i łatwo je oswoić. Często spotykane są w hodowlach prywatnych. Najwięcej fenków mieszka na Saharze, w jej środkowej części. Fenek śpi za dnia, w piasku Sahary. Kopie norki, a od nich kilka dróg ewakuacji. Ściany wzmacnia roślinami, piórami i sierścią. W norce nie mieszka sam, tylko z całą rodziną. Żeruje nocą. Poluje na chrząszcze, ptaki i jaszczurki, zjada też jaja. Rośliny są dla niego źródłem wody, bez której potrafi się obejść naprawdę długo.